XDR-120E-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 2.5A
134.00 ر.س
Power Supply
48 VDC 2.5A
Available on backorder
SKU: XDR-120E-48 Category: Tags: , , ,
Description
Brand: Mean Well
Model: XDR-120E-48
Output: VDC
85~264Vac input range
Ultra slim width: 30~96mm (by model)
High efficiency up to 96% and no load power dissipation <1W~3.6W (by model) Current sharing Up to 3840W for parallel use (XDR-480E/ 960E only) Over voltage category III (OVC III) -40~+70oC wide range operation temperature (>+50oC derating)
Can be installed on DIN Rail TS-35/7.5 or 15
Datasheet:
Download XDR-120E-48
Specifications
Shipping Weight0.64 kg
BrandMean Well
SeriesXDR
ModelXDR-120E-48
TechnologyAC/DC
Input Voltage (VAC)85~264
Output Voltage (VDC)48
Output Current (A)2.5A
Output Power (W)120
ShapeDIN Rail
Product Dimension (LxWxH) (mm)116x30x125.2
Product Weight (kg)0.52
IP Ratingnot assigned
ROHSROHS
SafetyBIS, BSMI, CB, CCC, CE, CUL-Listed, EAC, KC, RCM, TUV-62368-1, UKCA
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “XDR-120E-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 2.5A”