XDR-240-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 5A
460.00 ر.س
Power Supply
48 VDC 5A
Available on backorder
SKU: XDR-240-48 Category: Tags: , , ,
Description
Brand: Mean Well
Model: XDR-240-48
Output: 12 VDC 20A
85~305Vac input with PFC
Ultra slim width: 30~96mm (by model)
Supports 200% peak power and 600% peak current
Built-in MODBus communication interface (XDR-240~960 Series)
Over voltage category III (OVC III)
Supports parallel operation up to 3840W (XDR-240~960 series)
-40~+85oC wide range operation temperature (> +60oC derating)
Datasheet:
Download XDR-240-48
Specifications
Shipping Weight0.99 kg
BrandMean Well
SeriesXDR
ModelXDR-240-48
TechnologyAC/DC
Input Voltage (VAC)85~305
Output Voltage (VDC)48
Output Current (A)5A
Output Power (W)240
ShapeDIN Rail
Product Dimension (LxWxH) (mm)116x40x125.2
Product Weight (kg)0.79
IP Ratingnot assigned
ROHSROHS
SafetyBIS, BSMI, CB, CCC, CE, CUL-Listed, EAC, KC, RCM, TUV-62368-1, TUV-SEMI, UKCA
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “XDR-240-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 5A”