Home » Shop » Power Supply » DIN Rail Power Supply » XDR-150E-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 3.25A
XDR-150E-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 3.25A
140.00 ر.س
Power Supply
48 VDC 3.25A
Available on backorder
Description
Brand: Mean Well
Model: XDR-150E-48
Output: 12 VDC 20A
85~264Vac input range
Ultra slim width: 30~96mm (by model)
High efficiency up to 96% and no load power dissipation <1W~3.6W (by model)
Current sharing Up to 3840W for parallel use (XDR-480E/ 960E only)
Over voltage category III (OVC III)
-40~+70oC wide range operation temperature (>+50oC derating)
Can be installed on DIN Rail TS-35/7.5 or 15
Datasheet:
Specifications
| Shipping Weight | 0.64 kg |
|---|---|
| Brand | Mean Well |
| Series | XDR |
| Model | XDR-150E-48 |
| Technology | AC/DC |
| Input Voltage (VAC) | 85~264 |
| Output Voltage (VDC) | 48 |
| Output Current (A) | 3.25A |
| Output Power (W) | 150 |
| Shape | DIN Rail |
| Product Dimension (LxWxH) (mm) | 116x30x125.2 |
| Product Weight (kg) | 0.52 |
| IP Rating | not assigned |
| ROHS | ROHS |
| Safety | BIS, BSMI, CB, CCC, CE, CUL-Listed, EAC, KC, RCM, TUV-62368-1, UKCA |
Datasheet
Be the first to review “XDR-150E-48 Mean Well Power Supply Din Rail 48 VDC 3.25A” Cancel reply